FANDOM


Det er teknisk feil I denne artikkelen som venter på å bli fikset. Ser du feilen? Hjelp til med å rette opp

Gullruten er en årlig prisutdeling og utmerkelse for den norske TV-bransjen.

Utmerkelsen deles ut av stiftelsen Gullruten som ble opprettet av Norske Film- og TV-produsenters forening i 1998. Styret i Stiftelsen Gullruten oppnevnes av styret i Produsentforeningen, nå Virke Produsentforeningen. Fastsettelse av kategorier, systemer for vurdering og juryering styres av Gullrutekomiteen som består av styret og en representant for hver av TV-kanalene TV 2, TVNorge, TV3 (Viasat) og NRK. Styreleder siden 2004 er Leif Holst Jensen.

Komiteen består av åtte medlemmer.

Historikk Edit

Utdelingen har røtter tilbake til 1984 da prisen Næringslivets Film- og Videodag ble delt ut for første gang i regi av NHO. I 1994 gikk NHO sammen med ITVA (International Television Association) om en årlig festival på Lillehammer. Det ble her delt ut priser under navnet Gullruten og Sølvruten, hovedsakelig innen oppdrags- og reklamefilm, men også til TV-produksjoner. Utdelingen fikk sin nåværende form i 1998 da de norske TV-kanalene startet samarbeid om utdeling og Norske Film- og TV-produsenters forening opprettet stiftelsen Gullruten.[1] Utdelingen ble flyttet til Bergen og har siden blitt delt ut i forbindelse med Nordiske mediedager. Samtidig ble prisen mer rettet mot TV-mediet i stedet for reklamefilmer.

Etter flyttingen til Bergen og opprettelse av stiftelse i 1998, er utdelingen hvert år blitt overført på TV 2. Det første året ble utdelingen holdt i Forum Kino og ledet av Nadia Hasnaoui i samarbeid med Frode Alnæs. Siden 1999 har utdelingen blitt holdt i Grieghallen i Bergen. Utdelingen ble ledet av Dorthe Skappel fra 1999 til 2013 da Henriette Steenstrup og John Brungot tok over. I 2015 var Cecilie Steinmann Ness og Jakob Schøyen Andersen programledere.

Prisene for reklamefilmer har etterhvert forsvunnet fra utdelingen, og Gullruten fremstår i dag som en ren TV-pris.

Klasser Edit

Siden 2006 er det blitt delt ut priser innen 13 klasser hvor det er TV-kanalene selv som melder på sine bidrag. Blant de påmeldte bidragene nominerer en jury først fire kandidater i forkant og stemmer fram en vinner som offentliggjøres under utdelingen. Det deles også ut priser i tre spesialklasser hvor Gullrutekomiteen selv kårer en vinner. Disse klassene er årets nyskapning, fagprisen og hedersprisen. I tillegg deles det ut en publikumspris hvor publikum på forhånd stemmer fram sin favoritt blant utvalgte TV-personligheter. Fra 2008 har prisen navnet folkets pris og deles ut i samarbeid med Se & Hør. Den har tidligere gått under navnet publikumprisen og blitt delt ut i samarbeid med Her og nå.

Fra 2009 ble innført ni egne fagpriser til det tekniske miljøet rundt TV-produksjonen, disse deles ut på Gullrutens fagpris. Prisene ble første gang delt ut under en egen fagprisutdeling dagen før hovedutdelingen. Samme år ble det også innført en ny klasse for årets TV-øyeblikk. Siden 2010 har fagprisutdelingen blitt holdt i Oslo, og det er studentene på Høyskolen i Lillehammer som har stått for produksjonen. På fagprisudelingen hedres de som står bak kamera og som har bidratt til bransjens faglige utvikling og kvalitet.

Dagens klasser Edit

  • Beste underholdningsprogram
  • Beste reality (konkurranse)
  • Beste reality
  • Beste dokusåpe
  • Beste TV-drama
  • Beste humorprogram
  • Beste barne- eller ungdomsprogram
  • Beste magasin- eller livsstilsprogram
  • Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram
  • Beste TV-dokumentar
  • Beste dokumentar- eller faktaserie
  • Beste kvinnelige skuespiller
  • Beste mannlige skuespiller
  • Beste kvinnelige skuespiller
  • Beste mannlige programleder
  • Årets deltaker
  • Beste nye programserie
  • Beste event
  • Årets TV-øyeblikk
  • Årets nyskapning
  • Publikumspris
  • Hederspris

Fagpriser Edit

  • Beste regi flerkamera
  • Beste foto flerkamera
  • Beste regi enkamera
  • Beste foto enkamera
  • Beste manus drama
  • Beste lyddesign
  • Beste klipp/redigering
  • Beste lysdesign/scenografi
  • Beste vignett/grafikk



Gullruten 1998 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Wiese NRK NRK
Beste dramaserie Blodsbånd NRK NRK
Beste humorprogram Åpen post NRK NRK
Beste barneprogram Midt i smørøyet NRK NRK
Beste magasinprogram Filmkontrollen Medieoperatørene NRK
Beste reportasje Sølvi og boremann NRK NRK
Beste dokumentar Brennpunkt: Med hjertet på rett plass NRK NRK
Beste programleder Arne Hjeltnes (fra Gutta på tur) TV Produsentene Holm & Hagfors TV 2
Beste skuespiller Sverre Anker Ousdal i Blodsbånd NRK NRK
Beste promo Nyhetskampanje – 97 TV 2 TV 2
Beste presentasjonsprogram Norske Skog Saugbrugs Valley Vision Norske Skog Saugbrugs
Beste opplæringsprogram Den store komplette videoen om PKU Infinitiv Television Senter for sjeldne sykdommer og syndromer
Beste holdningsskapande program Savnet i Steinsfjorden Eureka Film & TV Sjøvettskampanjen
Beste oppdragsfilm Den store komplette videoen om PKU Infinitiv Television Senter for sjeldne sykdommer og syndromer
Gullrutens hederspris Erik Bye
Den gyldne fjernkontroll (folkets favoritt) Arne Hjeltnes
Gullrutens fagpris Odd Kaldefoss


Gullruten 1999 Edit

Klasse vinner kanal/produsent
Beste underholdningsprogram Kvinner på randen av en oppskrytt TV-aften NRK Hordaland
Beste TV-drama Nini NRK
Beste underholdningsdrama Offshore NRK
Beste humorprogram Åpen post NRK
Beste barneprogram Fritt Fram NRK
Beste magasinprogram Smørøyet NRK
Beste nyhetsreportasje Flyktninger i Skopje NRK
Beste dokumentar Dei mjuke hendene Speranza Film AS
Beste programleder Fredrik Skavlan NRK
Beste TV-skuespiller Anette Hoff (for Hotel Cæsar) Metronome Spartacus
Beste promo «Bohem» (for Gullfisken) TV 2
Beste oppdragsfilm Visund Artic Multimedia Oppdragsgiver: Norsk Hydro
Åpen klasse Gringos NRK
Gullrutens fagpris Gunnar O. Nilsen (fotograf og produsent)
Gullrutnes hederspris Ingrid Espelid Hovig
Folkets favoritt Silje Stang (for Mandagsklubben)


Gullruten 2000 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Gutta på tur til Tanzania TV Produsentene Holm & Hagfors TV 2
Beste TV-drama Jul i blåfjell NRK NRK1
Beste humorprogram Lyckliga gatan Nordisk Film & Tv AS TV 2
Beste situasjonskomedie og såpe Nr. 13 – Blomster og bier NRK NRK1
Beste dokudrama Robinsonekspedisjonen Strix Televisjon AS TV3
Beste magasinprogram Newton NRK NRK1
Beste reportasje U – om onani NRK NRK1
Beste dokumentar Be - skitne, syndige meg GWD Productions AS TV 2
Beste barneprogram Johannas jul NRK NRK1
Beste programleder Arne Hjeltnes (for Gutta på tur) TV Produsentene Holm & Hagfors TV 2
Beste TV-skuespiller Bjørn Sundquist (for Sejer - se deg ikke tilbake) NRK NRK1
Beste promo Faktakampanje - Såpeboble NRK NRK1
Beste nettside til et tv-program Vil du bli millionær på Internett Medieoperatørene og TV 2
Åpen klasse Edle dråper NRK NRK
Hederspris Hans Chr. Alsvik
Folkets favoritt Per Ståle Lønning
Fagpris Petter Ole Jakobsen



Gullruten 2001 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Silje og Sigurd – et slags reiseprogram Rubicon TV TVNorge
Beste TV-drama/dramaserie Fox Grønland Rubicon TV TV 2
Beste hverdagsdrama/såpe Hotel Cæsar Metronome Spartacus TV 2
Beste humorprogram/situasjonskomedie To trøtte typer NRK Drama/Animagicnet NRK
Beste dokudrama Vi er Vål'enga Rubicon TV NRK
Beste magasinprogram Puls NRK NRK
Beste reportasje Midtøsten-Betlehem NRK NRK
Beste dokumentar Rikets tilstand – Norske jenter omskjæres TV 2 TV 2
Beste barneprogram Fritt Fram – forbrytelse og straff NRK NRK
Beste ungdomsprogram Reser NRK NRK
Beste programleder Dan Børge Akerø (Den store klassefesten) NRK NRK
Beste TV-skuespiller Per Christian Ellefsen (Soria Moria) NRK NRK
Beste nettside/internettprogram Kampen mot Kreften - Jan Morad TV 2 Interaktiv
Gullrutens hederspris Pål Bang-Hansen
Gullrutens fagpris Tore Ryen
Årets nyskaper To trøtte typer NRK Drama/Animagicnet NRK
Folkets favoritt Anette Young

Gullruten 2002 Edit

Klasse vinner kanal/produsent
Beste underholdningsprogram Den store klassefesten NRK
Beste reportasjeprogram Edle dråper – Absint NRK
Beste tv-drama / såpe / situasjonskomedie Lekestue NRK
Beste humorprogram / satire Borettslaget NRK
Beste reality Robinsonekspedisjonen TV3
Beste dokusåpe Campingliv NRK
Beste magasin Newton – Kloakk NRK
Beste aktualitets- og debattprogram Først og sist NRK
Beste dokumentar/dokumentarserie Brennpunkt: Sporene etter Sharon NRK
Beste barneprogram Uhu! Krangling NRK
Beste ungdomsprogram Reser NRK
Beste mannlige programleder Jon Almaas (for Nytt på nytt) NRK
Beste kvinnelige programleder Hilde Hummelvoll (for Forandring fryder) NRK
Beste mannlige TV-skuespiller Robert Stoltenberg (for Borettslaget) NRK
Beste kvinnelige TV-skuespiller Laila Goody (for Rosmersholm) NRK
Årets nyskaper Robert Stoltenberg
Gullrutens fagpris Tordis Aavatsmark (Underholdnings-sjef i NRK)
Folkets TV-favoritt Robert Stoltenberg (for Borettslaget) NRK
Hederspris Rolv Wesenlund


Gullruten 2003 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Nytt på nytt NRK NRK
Beste reportasjeprogram Gyldne tider TV 2 TV 2
Beste TV-drama Sejer - elskede Poona NRK NRK
Beste humorprogram Hege & Holmen NRK NRK
Beste barne- eller ungdomsprogram Uhu! NRK NRK
Beste magasin- eller kulturprogram Lydverket NRK NRK
Beste aktualitets- eller sportsprogram Lykkelandet Zulu Film TV 2
Beste TV-dokumentar Det pedofile nettet (Brennpunkt) NRK NRK
Beste kvinnelige programleder Silje Stang (for Torsdagsklubben) Dropout Productions og Cosmo Televisjon TV 2
Beste mannlige programleder Jon Almaas (for Nytt på nytt) NRK NRK
Beste TV-skuespiller Nina Woxholtt (for Fox Grønland) Rubicon TV TV 2
Årets nyskapning Gyldne tider TV 2 TV 2
Fagprisen Jan Fasting (for 71° nord)
Publikumsprisen Jan Erik Larssen (for Autofil)
Hedersprisen Dan Børge Akerø


Gullruten 2004 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Nytt på nytt NRK NRK
Beste reality/dokusåpe Nr. 19 Strix Televisjon AS TV 2
Beste TV-drama (dramaserie,
situasjonskomedie eller såpe)
Svarte penger - hvite løgner NRK NRK
Beste humorprogram Team Antonsen NRK NRK
Beste barne- eller ungdomsprogram Barnas supershow NRK NRK
Beste magasin-eller kulturprogram Lydverket NRK NRK
Beste faktaprogram Tett på redningsselskapet Øien & Bjorvatn filmproduksjon TV 2
Beste aktualitetsprogram (nyheter, sport og debatt) TV 2 Nyhetene (kl 2100) TV 2 TV 2
Beste TV-dokumentar Alt om min far Exposed Film Productions AS TV 2
Beste kvinnelige programleder Hilde Hummelvoll (Venneprøven) MTV Mastiff as og NRK NRK
Beste mannlige programleder Øyvind Mund (Gylne Tider) TV 2 TV 2
Beste nyhets- eller sportsanker Christian Borch (Lørdagsrevyen) NRK NRK
Årets nyskapning Barnas supershow NRK NRK
Årets fagpris Trond Kvernstrøm (fra Monster Entertainment)
Årets hederspris Trond Kirkvaag
Publikumsprisen Harald Rønneberg


Gullruten 2005 Edit

Klasse vinner kanal/produsent
Beste Underholdningsprogram Idol 2005 TV 2
Beste reality 71° nord TVNorge
Beste dokusåpe Canada på tvers NRK
Beste TV-drama Ran TV 2
Beste humorprogram Nytt på nytt NRK
Beste barne- eller ungdomsprogram Disa flytter til Japan NRK
Beste magasin- eller kulturprogram Typisk Norsk NRK
Beste faktaprogram Det vi skal leve av TV 2
Beste TV-dokumentar Kroppen min NRK
Beste aktualitetsprogram Lørdagsrevyen NRK
Beste kvinnelige programleder Christine Koht (for Jan Johansen: Jakten på den norske mannen) NRK
Beste mannlige programleder Petter Schjerven (for Typisk Norsk) NRK
Årets nyskapning Jan Johansen: Jakten på den norske mannen NRK
Hedersprisen Arne Scheie
Fagprisen Stein Roger Bull
Publikumsprisen Solveig Kloppen

Gullruten 2006 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Heia Tufte! Nordisk Film TVNorge
Beste reality 71° nord Nordisk Film TVNorge
Beste dokusåpe Raballder Motlys TV 2
Beste TV-drama Sejer – svarte sekunder NRK NRK
Beste humorprogram Nytt på nytt NRK NRK
Beste barne - eller ungdomsprogram Barnas supershow NRK NRK
Beste magasin - eller livstilsprogram Ansikt til ansikt – Odd Børretzen NRK/Fabelaktiv NRK
Beste fakta - eller aktualitetsprogram Konger for Norge NRK NRK
Beste TV-dokumentar Med flagget på brystet Flimmerfilm TV 2
Beste kvinnelige skuespiller Anne Marit Jacobsen (for Sejer – svarte sekunder) NRK NRK
Beste mannlige skuespiller Atle Antonsen (for Tre brødre som ikke er brødre) NRK NRK
Beste kvinnelige programleder Anne Lindmo (for Store studio) NRK NRK
Beste mannlige programleder Harald Rønneberg (for Senkveld med Thomas og Harald) Monster Entertainment TV 2
Hedersprisen Ragnhild Sælthun Fjørtoft
Årets nyskapning Heia Tufte! Nordisk Film TVNorge
Fagprisen Kalle Fürst
Publikumsprisen Katrine Moholt


Gullruten 2007 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Gylne tider – Verden TV 2 TV 2
Beste reality Alt for Rognan Strix Televisjon TV 2
Beste dokusåpe Røst NRK NRK
Beste TV-drama Størst av alt NRK NRK
Beste humorprogram Golden Goal Rubicon TV TV 2
Beste barne- eller ungdomsprogram Gutta boys Monster Film NRK
Beste magasin- eller livstilsprogram Migrapolis – Godt gift NRK NRK
Beste fakta- eller aktualitetsprogram Truet til taushet TV 2 TV 2
Beste TV-dokumentar Kabal i hjerter Øy-film TV 2
Beste kvinnelige skuespiller Ane Dahl Torp (for Kodenavn Hunter) NRK NRK
Beste mannlige skuespiller Anders Baasmo Christiansen (for En udødelig mann) NRK NRK
Beste kvinnelige programleder Christine Koht (for Koht i familien) Feelgood Scene Film & TV NRK
Beste mannlige programleder Torkjell Berulfsen (for Berulfsens fargerike) Nordisk Film NRK
Årets nyskapning Hjerte til hjerte og Linn Skåber NRK NRK
Fagprisen Produsentene John M. Jacobsen, Sveinung Golimo
og teamet bak Den lille redningsskøyta Elias
Filmkameratene TV 2
Hedersprisen Kjell Kristian Rike og Jon Herwig Carlsen
Publikumsprisen Anne-Kat. Hærland (for Nytt på nytt) NRK NRK


Gullruten 2008 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Landeplage Dinamo Story NRK
Beste reality Feriekolonien Nordisk Film TVNorge
Beste dokusåpe Et lite stykke Thailand Skofteland Film TVNorge
Beste TV-drama Berlinerpoplene NRK NRK
Beste humor Uti vår hage 2 NRK NRK
Beste barne- eller ungdomsprogram Barnas superjul NRK NRK
Beste magasin- eller livsstilsprogram Der ingen skulle tru at nokon kunne bu NRK NRK
Beste fakta- eller aktualitetsprogram I kø for livet TV 2 TV 2
Beste TV-dokumentar En reise i vannets fremtid Panoptikon TV 2
Beste kvinnelige skuespiller Andrine Sæther (for Berlinerpoplene) NRK NRK
Beste mannlige skuespiller Nils Sletta (for Berlinerpoplene) NRK NRK
Beste kvinnelige programleder Anne Lindmo (for Store studio) NRK NRK
Beste mannlige programleder Hans Olav Brenner (for Bokprogrammet) NRK NRK
Årets nyskapning De 7 Dødssyndene Kamerakameratene TV 2
Fagpris John Andreassen
Årets hederspris Geir Helljesen
Folkets pris Sturla Berg-Johansen

Gullruten 2009 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Landeplage Dinamo Story NRK
Beste reality Den store reisen Strix Televisjon NRK
Beste dokusåpe Berserk gjennom Nordvestpassasjen NRK NRK
Beste TV-drama Himmelblå NRK NRK
Beste humor Nytt på nytt NRK NRK
Beste barne- eller ungdomsprogram Amigo NRK NRK
Beste magasin- eller livsstilsprogram Tilbake til 70-tallet 1977 NRK NRK
Beste fakta- eller aktualitetsprogram Spekter: Israel hva nå? NRK NRK
Beste TV-dokumentar Min datter terroristen Snitt film production TV 2
Beste kvinnelige skuespiller Lena Kristin Ellingsen (for Himmelblå) NRK NRK
Beste mannlige skuespiller Espen Skjønberg (for Berlinerpoplene) NRK NRK
Beste kvinnelige programleder Kristin Skogheim (for Skogheims) Nordisk film TV 2
Beste mannlige programleder Eyvind Hellstrøm (for Hellstrøm rydder opp) Monster Entertainment TV 3
Årets nyskapning AF1 NRK NRK
Årets fagpris Siri Kalvig
Årets hederspris Bjørn Hansen
Folkets pris Oddgeir Bruaset
Gyldne TV-øyeblikk Truls Svendsen på James Bondpremiere

Vinnere fagprisene

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste regi flerkamera Template:Ikke rød for Melodi Grand Prix NRK NRK
Beste foto flerkamera Template:Ikke rød for steadicamMelodi Grand Prix NRK NRK
Beste regi enkamera Anders T. Andersen for Berlinerpoplene, episode 7 NRK NRK
Beste foto enkamera Template:Ikke rød for Kvinner i hvitt Zwart Arbeid TV 2
Beste manus drama Espen Eckbo for Tett på tre Seefood TV TV 2
Beste lyddesign Template:Ikke rød for Kodenavn Hunter sesong 2, episode 1 NRK NRK
Beste klipp/redigering Template:Ikke rød for Lykkens grøde Skofteland Film NRK
Beste lysdesign/scenografi Template:Ikke rød og Template:Ikke rød for Berlinerpoplene, episode 7 NRK NRK
Beste vignett/grafikk Template:Ikke rød for Senkveld Monster Entertainment TV 2

Gullruten 2010 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Senkveld med Thomas og Harald Monster Entertainment TV 2
Beste reality Ingen grenser Mastiff NRK
Beste dokusåpe Jentene på Toten Limelight Film & TV NRK
Beste TV-drama Harry & Charles NRK NRK
Beste humor Torsdag kveld fra Nydalen Feelgood Scene Film & TV TV 2
Beste barne- eller ungdomsprogram Megafon NRK NRK
Beste magasin- eller livsstilsprogram Luksusfellen Rubicon TV TV3
Beste fakta- eller aktualitetsprogram Jakten på den mistenkte (Dokument2) TV 2 TV 2
Beste TV-dokumentar Min mammas gård Bivrost film & TV NRK
Beste kvinnelige skuespiller Maria Bonnevie (for Harry & Charles) NRK NRK
Beste mannlige skuespiller Gard Eidsvold (for God natt elskede) NRK NRK
Beste kvinnelige programleder Anne Lindmo (for Store studio) NRK NRK
Beste mannlige programleder Fredrik Skavlan (for Skavlan) NRK NRK
Beste nye programserie Klasse 10 B Strix Televisjon NRK
Årets nyskapning Torsdag kveld fra Nydalen Feelgood Scene Film & TV TV 2
Årets TV-øyeblikk Tangerudbakken Borettslag (for Tangerudbakken vinner Gullruten 2009) Rubicon TV TVNorge
Årets hederspris Anette Hoff og Sossen Krohg Metronome Spartacus TV 2
Folkets pris Lars Monsen

Vinnere fagprisene

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste regi flerkamera Template:Ikke rød for Melodi Grand Prix NRK NRK
Beste foto flerkamera Template:Ikke rød for Superslow Fotball OB-Team TV 2
Beste regi enkamera Tommy Gulliksen for Den store styrkeprøven TV 2 TV 2
Beste foto enkamera Template:Ikke rød for Harry & Charles NRK NRK
Beste lyddesign Template:Ikke rød og Template:Ikke rød for Himmelblå NRK NRK
Beste manus drama Jonas Cornell for Harry & Charles NRK NRK
Beste klipp/redigering Template:Ikke rød for Sweet Swan of Avon Videomaker NRK
Beste lysdesign/scenografi Template:Ikke rød og Template:Ikke rød for Harry & Charles NRK NRK
Beste vignett/grafikk Template:Ikke rød og Template:Ikke rød for Rødt, hvitt og skrått Fabelaktiv NRK
Beste kostyme/sminke Template:Ikke rød, Template:Ikke rød og Template:Ikke rød for Harry & Charles NRK NRK
Gullrutens hedersfagpris Template:Ikke rød


Gullruten 2011 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Ari og Per Rubicon TV NRK
Beste konkurransedrevet reality Alt for Norge Monster Entertainment TVNorge
Beste reality Trekant NRK NRK
Beste dokusåpe Snøballkrigen f(x) produksjoner NRK
Beste TV-drama Koselig med peis Tordenfilm NRK
Beste humorprogram Torsdag kveld fra Nydalen Feelgood Scene Film & TV TV 2
Beste barne- eller ungdomsprogram Supernytt NRK NRK
Beste magasin- eller livsstilsprogram Svendsen om Hansen og Jensen Monster Entertainment TV 2
Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram Brennpunkt: Med NAV i sikte NRK NRK
Beste TV-dokumentar Dokument2: Knut Sigve fra Folkestad Sant & Usant TV 2
Beste dokumentar- eller faktaserie Hvem tror du at du er? Monster Entertainment NRK
Beste kvinnelige skuespiller Tuva Novotny i Dag Kamerakameratene TV 2
Beste mannlige skuespiller Anders Baasmo Christiansen i Dag Kamerakameratene TV 2
Beste kvinnelige programleder Haddy N'jie i TV-aksjonen 2010 NRK NRK
Beste mannlige programleder Jon Almaas i Nytt på nytt NRK NRK
Årets deltaker Manolis Mastorakis i Hellstrøm rydder opp Monster Entertainment TV3
Beste nye programserie Livet på vent Nordisk Film & TV TV 2
Årets nyskapning Trekant NRK NRK
Årets TV-øyeblikk Fingern henges i kroker (fra Dansken & Fingern) Feelgood Scene Film & TV Viasat 4
Se og Hør Folkets pris Anne Rimmen (NRK)
Hedersprisen Karen-Marie Ellefsen (NRK)

Vinnere fagprisene

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste regi - flerkamera Template:Ikke rød for Eurovision Song Contest 2010 NRK NRK
Beste foto - flerkamera Template:Ikke rød for Arctic Challenge NRK NRK
Beste regi - enkamera Fridtjof Kjæreng for Snøballkrigen f(x) produksjoner NRK
Beste foto - enkamera Fridtjof Kjæreng for Snøballkrigen f(x) produksjoner NRK
Beste manus - drama Thomas Seeberg Torjussen for Koselig med peis Tordenfilm NRK
Beste lyddesign Template:Ikke rød og Template:Ikke rød for Brødre NRK NRK
Beste klipp/redigering Template:Ikke rød for Hjernevask NRK NRK
Beste lysdesign/scenografi Template:Ikke rød for Nobels fredspriskonsert Eyeworks Dinamo NRK
Beste vignett/grafikk Template:Ikke rød for Ski-VM NRK NRK
Beste kostyme/sminke Template:Ikke rød for Skal vi danse Monster Entertainment TV 2
Beste regi dramaproduksjon Thomas Seeberg Torjussen for Koselig med peis Tordenfilm NRK
Beste foto dramaproduksjon Template:Ikke rød for Koselig med peis Tordenfilm NRK
Gullrutens hedersfagpris Template:Ikke rød for langt og fremragende virke som TV-fotograf
innen alle sjangre av TV-produksjon


Gullruten 2012 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdning Hver gang vi møtes Mastiff TV TV 2
Beste event Nasjonal Minneseremoni 22.7 NRK NRK
Beste reality (konkurranse) Alt for Norge Monster Entertainment TVNorge
Beste reality Ingen grenser 2 Mastiff TV NRK
Beste dokusåpe Valdres Teens Rubicon TV NRK
Beste TV-drama Taxi NRK NRK
Beste humorprogram Helt perfekt Feelgood SFT TVNorge
Beste barne- eller ungdomsprogram Vaffelhjarte NRK NRK
Beste magasin- eller livsstilsprogram Min ungdoms vår NRK NRK
Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram En liten øy i verden Dokumentaravdelingen TV 2
Beste TV-dokumentar Sju kammers – frontsøstrene Mica film NRK
Beste dokumentar- eller faktaserie Overeksponert NRK NRK
Beste kvinnelige skuespiller Ine Jansen i Helt perfekt Feelgood SFT TVNorge
Beste mannlige skuespiller Anders Baasmo Christiansen i Dag Kamerakameratene TV 2
Beste kvinnelige programleder Linda Eide i Norsk attraksjon NRK NRK
Beste mannlige programleder Thomas Seltzer i Trygdekontoret NRK NRK
Årets deltaker Kari Sangro Olestad i Ingen grenser Mastiff TV NRK
Beste nye programserie Hver gang vi møtes Mastiff TV TV 2
Årets nyskapning Hurtigruten minutt for minutt NRK NRK
Årets TV-øyeblikk Iselin Michelsens rekehistorie fra Paradise Hotel TV3 TV3
Årets TV-navn Live Nelvik (NRK)
Hedersprisen Odd Karsten Tveit (NRK)

Vinnere fagprisene

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste regi flerkamera Template:Ikke rød for Kaizers Orchestra – Live i Oslo Spektrum Monster NRK
Beste foto flerkamera Template:Ikke rød for Hurtigruten minutt for minutt NRK NRK
Beste regi enkamera Template:Ikke rød og Template:Ikke rød for Sju kammers - Frontsøstrene Mica Film NRK
Beste foto enkamera Template:Ikke rød for Sju kammers - Frontsøstrene Mica Film NRK
Beste manus – drama Øystein Karlsen og Kristopher Schau for Dag Kamerakameratene TV 2
Beste klipp/redigering Template:Ikke rød for Norges beste fighter Filmhuset Viasat 4
Beste grafikk/vignett/VFX Template:Ikke rød, Template:Ikke rød, Template:Ikke rød og Template:Ikke rød
for WSC 2012 Snowboard VM
NRK NRK
Beste scenografi/Lysdesign Template:Ikke rød for Buzz Aldrin, hvor ble det av deg i alt mylderet? Motlys NRK
Beste kostyme/sminke Template:Ikke rød for Buzz Aldrin, hvor ble det av deg i alt mylderet? Motlys NRK
Beste lyddesign Template:Ikke rød for Buzz Aldrin, hvor ble det av deg i alt mylderet? Motlys NRK
Beste regi dramaproduksjon Atle Knudsen for Vaffelhjarte NRK NRK
Beste foto dramaproduksjon Template:Ikke rød for Taxi NRK NRK
Gullrutens hedersfagpris Template:Ikke rød for «sin innsats som caster
av en lang rekke deltakere til realityprogrammer som
Robinsonekspedisjonen, 71° nord, Paradise Hotel og Ingen grenser»

Gullruten 2013 Edit

Klasse Vinner Produsert av Produsert for
Beste underholdning Hver gang vi møtes Mastiff TV TV2
Beste event Jul på slottet Eyeworks Dinamo NRK
Beste reality (konkurranse) Farmen Strix Television TV2
Beste reality Hellstrøm rydder opp - hjemme Monster Entertainment TV3
Beste dokusåpe Sirkus Northug Globus Media TV2
Beste TV-drama Halvbroren Monster Scripted NRK
Beste humorprogram Helt perfekt Feelgood SFT TVNorge
Beste barne- eller ungdomsprogram Dauinger Rubicon TV NRK
Beste magasin- eller livsstilsprogram Brenner - historier fra vårt land NRK NRK
Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram Brennpunkt NRK NRK
Beste TV-dokumentar 22.07 NRK NRK
Beste dokumentar- eller faktaserie Vårt lille land TV2 TV2
Beste kvinnelige skuespiller Lene Kongsvik Johansen for Kongsvik Videregående Seefood TVNorge
Beste mannlige skuespiller Frank Kjosås for Halvbroren Monster Scripted NRK
Beste kvinnelige programleder Selda Ekiz for Newton NRK NRK
Beste mannlige programleder Thomas Seltzer for Trygdekontoret NRK NRK
Årets deltaker Andreas Nørstrud for Farmen Strix TV2
Beste nye programserie Vårt lille land TV2 TV2
Årets nyskapning Asbjørn Brekke-show Seefood TVNorge
Årets TV-øyeblikk Tangeruddampen Zacapa og Sjøsprøyt TVNorge
Publikumsprisen Stian Blipp TV2
Hedersprisen Trond-Viggo Torgersen NRK


Vinnere fagprisene

Klasse Vinner Produsert av Produsert for
Beste regi flerkamera Template:Ikkerød for Nobel Peace Prize Concert Template:Ikkerød NRK og Worldwide
Beste foto Template:Ikkerød for Ut i naturen m /Glomfjellets hemmeligheter NRK NRK
Beste regi enkamera Template:Ikkerød for Barnets beste NRK NRK
Beste manus drama Øystein Karlsen og Kristopher Schau for Dag Template:Ikkerød TV 2
Beste klippredigering Template:Ikkerød for Brennpunkt spesial 22.7. NRK NRK
Beste vignett/grafikk/VFX Template:Ikkerød og Template:Ikkerød for Nasjonalgalleriet NRK NRK
Beste scenografi/lysdesign
/production design
Template:Ikkerød for Halvbroren Monster Scripted NRK
Beste kostyme/sminke Template:Ikkerød for Halvbroren Monster Scripted NRK
Beste lyddesign Template:Ikkerød for Halvbroren Monster Scripted NRK
Beste regi drama Per Olav Sørensen for Halvbroren Monster Scripted NRK
Beste foto drama Fotografisk design og foto Template:Ikkerød
og foto Template:Ikkerød for Halvbroren
Monster Scripted NRK
Hedersprisen: Template:Ikkerød for sin innsats innenfor kostyme- og maske-faget


Gullruten 2014 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram På tur med Dag Otto Seefood TV 2
Beste reality (konkurranse) Mesternes Mester Rubicon TV NRK
Beste reality Kjærlighet uansett Template:Ikkerød TV 2
Beste dokusåpe Monsen og hundene NRK NRK
Beste TV-drama Lilyhammer Rubicon TV NRK
Beste humorprogram Costa del Kongsvik Seefood TVNorge
Beste barne- eller ungdomsprogram Trio - Odins gull Template:Ikkerød NRK Super
Beste magasin- eller livsstilsprogram Typisk deg Template:Ikkerød TVNorge
Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram Dokument2 - Når pappa dreper Template:Ikkerød TV 2
Beste TV-dokumentar Dokument2 - Tvillingsøstre Template:Ikkerød TV 2
Beste dokumentar- eller faktaserie På liv og død Template:Ikkerød TVNorge
Beste kvinnelige skuespiller Elsa Lystad i Etter karnevalet NRK NRK
Beste mannlige skuespiller Trond Fausa Aurvåg i Lilyhammer Rubicon TV NRK
Beste kvinnelige programleder Anne Lindmo i Lindmo NRK NRK
Beste mannlige programleder Erik Solbakken i Karl Johan NRK NRK
Årets deltaker Template:Ikkerød i Optimistene Skofteland Film NRK
Beste nye programserie Barn ingen adgang Fabelaktiv NRK Super
Beste event/sport OL på TV 2 TV 2 TV 2
Årets nyskapning Prosjekt perfekt NRK P3 Ung NRK
Publikumsprisen Truls Svendsen
Hedersprisen Hallvard Flatland

Vinnere fagprisene

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste regi - flerkamera Template:Ikkerød for P3 Gull NRK NRK
Beste regi - enkamera Template:Ikkerød for Dokument2 - Tvillingsøstre Template:Ikkerød TV 2
Beste regi - drama Marit Åslein for Side om side NRK NRK
Beste foto - enkamera Template:Ikkerød for Template:Ikkerød Template:Ikkerød NRK
Beste foto - drama Template:Ikkerød for Hjem (14:16) NRK NRK
Beste manus - drama Lene Kongsvik Johansen, Christopher Pahle, Template:Ikkerød for Costa del Kongsvik Seefood TVNorge
Beste lyddesign Gaute Nistov for Karpe Diem Live Monster Entertainment NRK
Beste klipp/redigering Template:Ikkerød for Template:Ikkerød Template:Ikkerød TVNorge
Beste lys/sceno/prod design Template:Ikkerød og Template:Ikkerød for Nobels fredspriskonsert Template:Ikkerød NRK og World Wide
Beste vignett/grafikk Template:Ikkerød, Template:Ikkerød, Template:Ikkerød for Valg 2013 NRK NRK
Beste kostyme/sminke Template:Ikkerød, Template:Ikkerød for Costa del Kongsvik Seefood TVNorge
Beste originalmusikk Template:Ikkerød for Template:Ikkerød NRK NRK
Beste foto - flerkamera Template:Ikkerød for P3 Gull NRK NRK
Æresfagpris Nyhetsfotograf Template:Ikkerød TV 2
Beste innovasjon Template:Ikkerød, Template:Ikkerød, Template:Ikkerød, Template:Ikkerød, Template:Ikkerød,
Template:Ikkerød for Grunnlovsjubileet 2014 Fasadeprojeksjon
NRK, Template:Ikkerød NRK

Gullruten 2015 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Trygdekontoret NRK NRK
Beste konkurransedrevne reality Template:Ikkerød Rubicon TV TVNorge
Beste reality Template:Sweatshop – dødsbillig mote Hacienda film Aftenposten TV
Beste dokusåpe Jul i Tangerudbakken Zacapa film TVNorge
Beste TV-drama Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste humorprogram Karl Johan Norsk Fjernsyn NRK
Beste barne- eller ungdomsprogram MK-X NRK NRK
Beste magasin- eller livsstilsprogram Folkeopplysningen Teddy TV NRK
Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram Template:Operasjon konspirasjon Norsk Fjernsyn TV 2
Beste TV-dokumentar Brennpunkt: Den siste reisen NRK NRK
Beste dokumentar- eller faktaserie Template:Født i feil kropp Merkur film TV 2
Beste kvinnelige skuespiller Ida Elise Broch i Lilyhammer Rubicon TV NRK
Beste mannlige skuespiller Dennis Storhøi i Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste kvinnelige programleder Anne Lindmo i Lindmo NRK NRK
Beste mannlige programleder Thomas Numme i Senkveld med Thomas og Harald Monster TV 2
Årets deltaker Enok Groven Template:Anno Strix NRK
Beste nye programserie Sofa Strix NRK
Beste event eller sportssending Gullruten 2014 Monster TV 2
Årets nyskapning #dumpa NRK NRK
Årets TV-øyeblikk Nakenyoga i Senkveld med Thomas og Harald Monster TV 2
Publikumsprisen Truls Svendsen
Hedersprisen Oddgeir Bruaset

Vinnere fagprisene

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste foto - drama Lars Vestergaard for Øyevitne NRK NRK
Beste foto - enkamera Susann Østogaard for Light Fly, Fly High Fri film NRK
Beste foto - flerkamera Øyvind Granborg, Bjørnar Aarnes for Skal vi danse Monster TV 2
Beste grafikk/vignett/VFK Torgeir Bush Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste klipp / redigering Siv Lamark for Glade jul Monster NRK
Beste kostyme/sminke Karen Fabritius Gram for Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste lyddesign Stian Gulli for Alliert og alene Ekkofilm NRK
Beste lys/sceno/prod design Karl Juliusson Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste manus - drama Erlend Loe, Per Screiner, Bjørn Olaf Johannessen for Kampen for tilværelsen NRK NRK
Beste original musikk Henrik Skram for Ballettguttene Indie Film NRK
Beste regi - drama Per Olav Sørensen for Kampen om tungtvannet Filmkameratene NRK
Beste regi - enkamera Fridtjof Kjæreng for En prest og en plage f(X) produksjoner NRK
Beste regi - flerkamera Nicolai Sørensen for P3 Gull NRK NRK
Årets innovasjon TV 2 grafikk for Tour of Norway OB-team TV 2

Gullruten 2016 Edit

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste underholdningsprogram Skavlan Monkberry NRK
Beste konkurransedrevne reality Mesternes Mester Rubicon TV NRK
Beste reality Dama til NRK NRK
Beste dokusåpe Villmarkas voktere NRK NRK
Beste TV-drama Skam NRK NRK
Beste humorprogram Neste Sommer Feelgood SFT TVNorge
Beste barne- eller ungdomsprogram Labyrint NRK NRK
Beste livsstilsprogram Med livet som innsats Bulldozer Film NRK
Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram Edderkoppen Norsk Fjernsyn TV 2
Beste TV-dokumentar Drone Flimmer Film TV 2
Beste dokumentarserie Petter uteligger Teddy TV TV 2
Beste kvinnelige skuespiller Ine Wilmann i Det tredje øyet Rubicon TV TV 2
Beste mannlige skuespiller Eivind Sander i Det tredje øyet Rubicon TV TV 2
Beste kvinnelige programleder Line Jansrud i Newton Fødsel NRK NRK
Beste mannlige programleder Kristian Ødegård i Huskestue Seefood TV TV 2
Årets deltaker Tone "Gullet" Knudsen i Datoen Monster NRK
Beste nye programserie Skam NRK NRK
Beste event eller sportssending Special Olympics Mats og Erling i LA Empo TV og NRK NRK
Årets nyskapning Skam NRK NRK
Årets TV-øyeblikk Hundepatruljen – «Toffen taes ut av tjeneste» Novemberfilm Viasat4
Publikumsprisen Petter Nyquist (Petter uteligger) Teddy TV TV 2
Hedersprisen Anne Grosvold

Vinnere fagprisene

Klasse vinner produsert av produsert for
Beste foto flerkamera Mats Lian med flere for P3 Gull NRK NRK
Beste regi flerkamera Nicolai Sørensen for P3 Gull NRK NRK
Beste foto enkamera Runar Blekken for Datoen Monster NRK
Beste regi enkamera Rune Kjær Valberg for Newton Fødsel NRK NRK
Beste klipp/redigering Erik Andersson for Idas dagbok Indie Film NRK
Beste foto TV-drama Odd Reinhardt Nicolaysen for Kampen for tilværelsen NRK NRK
Beste regi TV-drama Thomas S. Torjussen for Kampen for tilværelsen NRK NRK
Beste klipp TV-drama Ida Vennerød Kolstø for Skam NRK NRK
Beste manus TV-drama Siri Seljeseth, Mads Løken og Birgitte Wegener for Unge lovende Monster NRK
Beste lydproduksjon Richard Sveen for Mammon II NRK NRK
Beste lyddesign / scenografi / production design Audun Stjern og Joakim Faxvaag for P3 Gull NRK NRK
Beste grafisk design / vfx Sæther, Matzow, Jørgenvåg med flere for NRK Nyheter NRK NRK
Beste kostyme / sminke Marit Sætren og Anna-Lena Langsrud for Mammon II, NRK NRK
Beste originalmusikk Stein Johan Grieg Halvorsen og Eyvind Andreas Skeie for Idas dagbok Indie Film NRK
Årets innovasjon Julie Andem og Mari Magnus for Skam NRK NRK
Årets æresfagpris Jarl Emsell Larsen

Cite error: <ref> tags exist, but no <references/> tag was found

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.